Sort by

JerpsBerps has logged 59 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hole

The Hole

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curse

The Curse

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Xtro

Xtro

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warlock

Warlock

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry