Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Sick

Sick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Read the review Edit this entry  
24
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
02
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★½
Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Rental

The Rental

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry