• Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★

    Puss in Boots: The Last Wish is one of 2022's finest surprises; a film brimming with style, creative gags and visuals, and a rather poignant story about the inevitability of death and the things which make life worth living. It's one of DreamWorks' best in recent years and a pretty sizeable improvement on its predecessor.

    The animation here is some of the prettiest and most vibrant I've potentially ever seen, with a blend of 2D and 3D which gives the…

  • Strange World

    Strange World

    ★★★

    While it may not be Disney's finest hour, Strange World still manages to offer up a very enjoyable adventure with charming characters and solid world-building, elevated by incredible animation. The story is pretty generic and falls into a lot of formulaic territories, which can, unfortunately, hinder the flow of the film's narrative, but its heart is very much in the right place with some effective (albeit unsubtle) ruminations on familiar connections and environmental protection thrown in there as a bonus…

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★

    It pains me to write this considering my love for its predecessor, but Disenchanted is such a disappointment. It's not without its moments mind you, but this is a sequel that really misses the mark in some very fundamental areas, losing much of the original's magic and settling for the lamest possible continuation of this story.

    As for the things this film does do right, the cast all slip back into their roles quite seamlessly. I was genuinely surprised at…

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★

    Who knew all you had to do to get Jeremy to praise a Pinocchio adaptation was throw the wooden boy into fascist Italy.

    Guillermo del Toro's latest reimagining of the timeless tale is perhaps the finest adaptation yet. It's a stop-motion concoction of incredible visuals and a much darker take on the classic story, focusing more on mortality and Pinocchio's acceptance of the inevitability of death, as well as the horrors of war. It's a very mature spin that stands…

  • Devotion

    Devotion

    ★★★½

    Devotion showcases a powerful true story in what is an engaging war drama with two excellent performances from Jonathan Majors and Glen Powell, whose characters' friendship is the heart of the film. The gorgeous cinematography, an authentically recreated 50s time period, and its fascinating story make this a worthwhile and well-crafted effort from J.D. Dillard, who does an impressive job behind the camera considering this is his first big-budget production. It does unfortunately lose a lot of narrative momentum in…

  • Falling for Christmas

    Falling for Christmas

    ★★★

    I've noticed that as I've gotten a little older, I've started to let the really cynical, pretentious side of me go and have opened myself up to really ridiculous, sappy movies a bit more. And in doing so, I have also realized that some of these Netflix Hallmark-style Christmas movies do have a bit of charm to them, and this is one of those.

    Much like The Princess Switch or The Knight Before Christmas before it, I couldn't really defend…

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    The Menu is one of the year's sharpest films, with a wildly clever screenplay and superb editing, the film manages to retain a balance of genuine suspense and dark comedy that keeps it feeling fresh and engaging from scene to scene. This is easily one of the breeziest, most entertaining films I've seen all year, and despite me generally having an idea of where it would go in many places, it still kept me on my toes throughout.

    The performances…

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★

    With Black Panther: Wakanda Forever, Ryan Coogler has crafted a sequel that improves on many of its predecessor's shortcomings while honoring the life and legacy of Chadwick Boseman with sincerity and care. It falls short in some places, and I'm not sure how rewatchable it'll be in the grand scheme of things, but I can say that I was content with what was accomplished here.

    As for what the film improves on, the cinematography, VFX work, and world-building are all…

  • Spirited

    Spirited

    ★★★½

    I don't think this will play well with critics or a lot of cinephiles, but I had a blast with Spirited for the most part. As someone who loves Christmas, musicals, and this cast, this was certainly aimed at me, and while it definitely has its shortcomings, this is just a delightful early Christmas treat.

    I found the way the film structured itself to be sufficient, as it doesn't show all of its (admittedly predictable) cards right away and lets…

  • One Piece Film Red

    One Piece Film Red

    ★★★★

    It was the first week of this very year that I first embarked on my voyage through the Grand Line with the Straw Hat Pirates, and my life has never been the same since. Not only has One Piece quickly become my favorite anime, but it is quite possibly my all-time favorite show, period. I have a deep love and respect for Oda's world and his lovable characters, and I will continue to follow them through all of their ups…

  • Enola Holmes 2

    Enola Holmes 2

    ★★½

    Millie Bobby Brown and Henry Cavill are once again bright spots in what is an otherwise bland sequel that barely improves on its lackluster predecessor. The mystery here is largely uninteresting until the third act where it comes together in a compelling enough way. The film is well intentioned in its themes and messages, but I just don't find the characters or world here to be all that compelling. It's nothing terrible, and I can understand what many people see in these movies, but they just don't do a whole lot for me.
    GRADE: C+

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★★½

    Weird: The Al Yankovic Story is absolutely hysterical and exactly what it needed to be. It's a completely wild and ridiculous film that both mocks and reveres the biopic genre, filled with hilarious cameos, historical inaccuracies, and that special touch of weirdness. This is the most Weird Al thing that Weird Al has ever Weird Al'd and I'm all here for it, despite some sluggish pacing and occasional moments where it falls into the cliches of the genre while mocking…