Jeremy has logged 60 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Secret of the Magic Gourd

The Secret of the Magic Gourd

2007
×
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★
Edit this entry  
24
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Body Cam

Body Cam

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Made in Italy

Made in Italy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Go

Go

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Romantics

The Romantics

2010
×
★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry