Jeremy has logged 812 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Loop

Loop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Edit this entry  
28
Report

Report

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

1963
×
★★½
Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fatale

Fatale

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Warrior's Way

The Warrior's Way

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★
Read the review Edit this entry