Sort by

JBird has logged 50 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jolt

Jolt

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Homefront

Homefront

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★
Read the review Edit this entry