jenverine has logged 20 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
The Goonies

The Goonies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry