jenverine has logged 171 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madeline

Madeline

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing

Sing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry