Sort by

Jeremy has logged 280 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry