Sort by

sam has logged 185 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vir Das: Losing It

Vir Das: Losing It

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Howl

Howl

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbie and the Three Musketeers

Barbie and the Three Musketeers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mo Amer: The Vagabond

Mo Amer: The Vagabond

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Gambit

Gambit

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Believer

Believer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry