Sort by

Tom has logged 461 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing Tree

The Killing Tree

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prancer

Prancer

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dog Who Saved Christmas

The Dog Who Saved Christmas

2009
×
Read the review Edit this entry