Jeff has logged 42 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★½
Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry