Jeff has logged 193 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Edit this entry  
29
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★½
Edit this entry  
22
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
03
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry