Sort by

J. Gentry Bookout has logged 220 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hidalgo

Hidalgo

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry