Sort by

jeaba has logged 60 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You People

You People

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Race: The Power of an Illusion

Race: The Power of an Illusion

×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Months

Three Months

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Gone

Dog Gone

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Missing

Missing

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry