Sort by

jeaba has logged 373 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beverly Hills Chihuahua

Beverly Hills Chihuahua

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strays

Strays

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry