Sort by

Jon Erik has logged 299 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Circle

Circle

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Salton Sea

The Salton Sea

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hot to Trot

Hot to Trot

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boiler Room

Boiler Room

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love God?

The Love God?

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predators

Predators

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★½
Read the review Edit this entry