josiah has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Friday

Friday

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House Party

House Party

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spiral

Spiral

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Braindead

Braindead

1992
×
★★
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry