Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Years

10 Years

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maverick

Maverick

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All the Old Knives

All the Old Knives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Frisco Kid

The Frisco Kid

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry