Sort by

Jacob has logged 235 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Role Models

Role Models

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry