Sort by

Josh has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry