• Grave Encounters 2

    Grave Encounters 2

    ★½

    Meta-ness doesn't equal cleverness. Plus the 3rd act villain looks like Cricket from It's Always Sunny after he starts turning tricks and loses an eye.

  • Grave Encounters

    Grave Encounters

    ★★

    Has one interesting idea in the set-up and then completely bungles the execution. Early 00s-found footage horror sure was a Time

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★

    This could be worse? IDK i started it on an airplane 2 weeks ago and forgot I hadn't caught the final 35 minutes until I saw an ad for it's VOD release

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★

    Definitely not worth the hype, but what a wonderful main performance.

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★½

    such an odd duck, both as an entry in the greater Halloween franchise and as a direct sequel to the '07 remake.

    Really dug a lot of the setpieces in this; Zombie's lingering on the onscreen violence and wide shots to put us at a distance from Michael as he returns are effective as anything in the rest of the franchise (minus the OG). Which makes it all the more confusing to include the internal vision & sheri moon zombie-specter--it repeatedly…

  • Kate

    Kate

    ★★★

    look, it's no Extraction but it has M.E.W. and I had a good time.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★★

    First act: Holy fuck this is great

    Second act: still great

    Third act: I'm in love; James Wan's a genre God

  • Halloween

    Halloween

    ★★½

    fundamentally stupid and misses both of its dual purposes: 1st to Explain Michael Myers and then to remake the OG, *but with blood* (which Halloween II already did, but go ahead).

    Meeting a pre-teen Michael sitting on his stoop while the soundtrack blares 🎵 Love Hurts / Love Scars 🎵 seconds before he up and decides to slit his shitty stepdad's throat doesn't further explain him or his Evil. It just adds unneeded context and muddies the terror in the…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    a happy Spooky Season to all who celebrate.

    Cannot wait for Kills

  • Come True

    Come True

    ★★★

    More effective as a series of trippy 2010s indie rock music videos than pure horror. And what an awful final act.

  • In the Earth

    In the Earth

    ★★½

    What a disappointment. You can see the limitations of filming this during the pandemic on a shoestring budget, and really wasn't scared at all.

    Some fun stuff going on around our relationship to nature and I'm sure the isolation bits hit harder during peak pandemic, but still, such a miss.

  • Shakma

    Shakma

    ★★

    2 stars for Typhon the baboon, who brings it as the eponymous Shakma