jcicco has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
Edit this entry  
24
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
Edit this entry  
10
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Street Without End

Street Without End

1934
×
Edit this entry  
07
The Goonies

The Goonies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry