Sort by

Ella has logged 27 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry