Sort by

JB has logged 296 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beast Beast

Beast Beast

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Time to Die

Time to Die

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Karen Cries on the Bus

Karen Cries on the Bus

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macross Plus: Movie Edition

Macross Plus: Movie Edition

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Theodore Rex

Theodore Rex

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
“Question & Answer

“Question & Answer"

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moon-young

Moon-young

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Family

A Family

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hellbound

Hellbound

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garfield

Garfield

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry