The Reel House has logged 59 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Zoey 101: Chasing Zoey

Zoey 101: Chasing Zoey

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dreams: Cinema of the Subconscious

Dreams: Cinema of the Subconscious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zoey 101: Curse of PCA

Zoey 101: Curse of PCA

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Edit this entry  
14
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Someone Great

Someone Great

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Timekeepers

Timekeepers

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry