Jaymini has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
13
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carefree

Carefree

1938
×
★★
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Secretary

Secretary

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry