Sort by

🔆jobelle🔆 has logged 264 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Julia

Julia

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry