Sort by

Jay has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
City of Flowers

City of Flowers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
MIGHTY ROBO V

MIGHTY ROBO V

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Henry

Henry

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Turumba

Turumba

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sex Warriors and the Samurai

The Sex Warriors and the Samurai

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
White Slavery

White Slavery

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry