Sort by

Jay has logged 207 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
Read prior review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry