• Dig Deeper: The Disappearance of Birgit Meier

    Dig Deeper: The Disappearance of Birgit Meier

    Yet again, the police botched a missing person/murder case. If I’m being objective, I would say that it was fair to assume the husband was a potential suspect, but to not look at anyone else was negligent.

  • The Fallout

    The Fallout

    ★★★★

    😭 - is all I have to say.

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    Not much to say about this one, I was fairly bored.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    Cried so much near the end. 😭😭

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    1. Neve Campbell is a goddess 😍 
    2. Don’t disrespect Stu like that
    3. A Scream movie made me cry ..

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    I love you Tobey Maguire. This was everything I wanted.

  • Scream: The Inside Story

    Scream: The Inside Story

    ★★★½

    One of the best parts of this documentary was hearing Roger speak. His voice gives me chills & love it.

  • Behind the 'Scream'

    Behind the 'Scream'

    ★★★★

    Iconic.

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    Scream is a fantastic franchise, and I adore every film. I notice subtle things upon every rewatch and find these films quite clever. They mimic the horror genre while showcasing horror cliches in a brilliant way. The concept of people possessing a dark obsession with social media fame is so apparent in today’s society - this film predicted the future.

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★½

    I enjoy this film more and more with every rewatch. Despite watching this several times, I find most of the film forgettable, and it feels like a new viewing experience every time. You have to be in the mood for this film, and today I really was.

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★

    Bow down to Sarah Michelle Gellar - I love you. A solid sequel with iconic scenes and a solid plot.

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    I’ve been waiting years to watch a Scream film in the theatre dressed up as Ghostface. It’s going to happen next Saturday 🔪  I’m so excited and will be binging the series prior. 

    Scream is a fantastic film and I’m obsessed with Neve Campbell - she’s a killer final girl/scream queen.  This is one of my all time favourite films and I’ve watched it 15-20 times at least. I have a crush on most of the cast 😅

    I saw Randy…