Sort by

Jay has logged 153 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chain Letter

Chain Letter

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Liz & Dick

Liz & Dick

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
2012

2012

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry