JR has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skip Day

Skip Day

2018
×
Edit this entry  
18
Night Swim

Night Swim

2019
×
Edit this entry  
18
Ada

Ada

2018
×
Edit this entry  
18
The Dishwasher

The Dishwasher

2019
×
Edit this entry  
18
Laying Out

Laying Out

2019
×
Edit this entry  
18
Princess Rita

Princess Rita

2019
×
Edit this entry  
18
See You Next Time

See You Next Time

2019
×
Edit this entry  
18
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Read prior review Edit this entry  
17
A Year

A Year

2018
×
Edit this entry  
17
Mami

Mami

2019
×
Edit this entry  
17
Cuba Scalds His Hand

Cuba Scalds His Hand

2019
×
Edit this entry  
15
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
American Dharma

American Dharma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wilder Napalm

Wilder Napalm

1993
×
Read the review Edit this entry  
02
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry