Sort by

Jay has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Misha and the Wolves

Misha and the Wolves

2021
×
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Quake

The Quake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sequin in a Blue Room

Sequin in a Blue Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry