Sort by

Jason has logged 1,002 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
End of Days

End of Days

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
The True Adventures of Raoul Walsh

The True Adventures of Raoul Walsh

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
The Sitter

The Sitter

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jessi's Girls

Jessi's Girls

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
National Champions

National Champions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dreams Don't Die

Dreams Don't Die

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry