Sort by

Jason Pettus has logged 44 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Treasure Island

Treasure Island

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Keanu

Keanu

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Flyers

American Flyers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Champeen

The Champeen

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Idlewild

Idlewild

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Monk

The Monk

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry