Sort by

Jason Pettus has logged 174 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Automatic Hate

The Automatic Hate

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★
Edit this entry  
07
Moloch

Moloch

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Alien³

Alien³

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Apple Dumpling Gang

The Apple Dumpling Gang

1975
×
Read the review Edit this entry  
05
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shogun

Shogun

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
They Call Me Mister Tibbs!

They Call Me Mister Tibbs!

1970
×
Read the review Edit this entry  
06
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wilson

Wilson

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry