Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Good House

The Good House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Foxes

Foxes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Survivor

The Survivor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Earwig

Earwig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Worth

Worth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Upper Hand

The Upper Hand

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Auntie Lee's Meat Pies

Auntie Lee's Meat Pies

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Girls' School Screamers

Girls' School Screamers

1986
×
★★½
Edit this entry  
04
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
All My Puny Sorrows

All My Puny Sorrows

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Awaken

Awaken

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Through the Fire

Through the Fire

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Outing

The Outing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rancho Deluxe

Rancho Deluxe

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
No One Heard the Scream

No One Heard the Scream

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Last Man Standing

Last Man Standing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry