• Elemental

    Elemental

    ★★½

    Has the potential to be so much more and just falls... flat? The animation is stunning and exciting (as expected for a Pixar movie), the characters are cute and occasionally funny but everything this film tries to say is so unsubtle, so riddled with cliché you can't help but wish this film did more. Sure, the central romance has a level of sweetness to it but is it any different than any other run-of-the-mill rom-com? No. Well, maybe the fact…

  • Carl's Date

    Carl's Date

    ★½

    The whole time I was watching this short before Elemental I was thinking two things:

    1) I would much rather just be watching Up than this

    2) I would much rather be watching the movie I paid to see (Elemental) than this


    No real purpose of it's existence is ever made clear and I've forgotten it all already since I've seen it.

  • Killer's Kiss

    Killer's Kiss

    ★★½

    Kubrick's rather short noir starts out pretty strong with some excellent shadowy noir-vibes and a non-chalant approach to the story that allows for some really nice footage of multiple sequences on the streets of NYC including a really well shot boxing match but once this film starts pushing the narrative forward (which obviously it had to eventually), it started to lose me in it's bland exploration of noir tropes that are all too common. Nothing in the 2nd half of…

  • Orpheus

    Orpheus

    ★★★★★

    Cocteau is an unmatched master in making lasting effects that are as narratively and thematically effective as they are truly astonishing. Orpheus, which showcases the many deaths that a poet must go through to find an everlasting life, is so easily attributable to Cocteau's own life he even stars as the main character in the 3rd of the Orphic trilogy. The Jean Marais and Jean Cocteau collaborative effort is one of the most powerful ever brought to the screen. Cocteau…

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★½

    Indiana Jones is back on the big screen for one final adventure! There is no way this can be worse than the already disappointing 4th film which loses all the magic of the first 3 in exchange for mind bogglingly ridiculous action sequences and a rehashed storyline.... oh wait it is worse 😨

    Indiana Jones and The Dial of Destiny should simply not be as bad as it is. Actually watching it, there is nothing that screams outwardly offensive. Yet,…

  • Detour

    Detour

    ★★★★

    68 minutes of all the pure noir tropes you would hope for. Doesn't dissapoint.

  • The Blood of a Poet

    The Blood of a Poet

    ★★★★

    The first of Cocteau's Orphic Trilogy is a vast and fascinating look into the mindset of the artist and features the first of Cocteau's heavy reliance on the mirror pool that is able to be passed through

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★

    A tense and taut thriller/noir by Kubrick with such a killer ending

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★★★

    Cocteau's magnificent world is equally beautiful and vibrant with some masterful effects that still manage to marvel today in a spin on the Beauty and the Beast story that ends up being way more effective than the Disney version.

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★★

    My first Tarkovsky movie and it proved to be as hauntingly magnificent as everyone had hyped it up to be.

  • It Always Rains on Sunday

    It Always Rains on Sunday

    ★★★½

    Definitely could be more suspenseful and more slick, but for a British Noir it hits a lot of strides, juggling multiple storyline some that stop a bit too soon and others that work extremely well in it's juxtaposition of the household work that a woman has to do with the trapped feeling that the main criminal has to face.

  • The Lost Honor of Katharina Blum

    The Lost Honor of Katharina Blum

    ★★★★½

    Pretty fantastic film on the corrupt nature of the media and justice system.