Sort by

jason__kelly41 has logged 341 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fletch

Fletch

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Camel

A Camel

1981
×
Read the review Edit this entry  
28
The Window

The Window

1949
×
★★½
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Screaming Man

A Screaming Man

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Short Story

A Short Story

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Team

Double Team

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Little Chaos

The Little Chaos

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited

Spirited

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rags

Rags

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Afghan Star

Afghan Star

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★½
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lightning Over Braddock: A Rustbowl Fantasy

Lightning Over Braddock: A Rustbowl Fantasy

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
In My Room

In My Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Liberian Boy

Liberian Boy

2015
×
Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
Edit this entry  
26
Drums West

Drums West

1961
×
Edit this entry  
26
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: Lavender Town Syndrome

Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: Lavender Town Syndrome

2019
×
Edit this entry  
17
Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: The Old Victrola

Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: The Old Victrola

2019
×
Edit this entry