Sort by

jason__kelly41 has logged 289 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Housing Problems

Housing Problems

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Song of Ceylon

The Song of Ceylon

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nailhitter

The Nailhitter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Why We Fight: Prelude to War

Why We Fight: Prelude to War

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spanish Earth

The Spanish Earth

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hill of Pleasures

Hill of Pleasures

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lostboxes

Lostboxes

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
HO

HO

1979
×
★★½
Edit this entry  
04
Agrippina é Roma - Manhattan

Agrippina é Roma - Manhattan

1972
×
★★
Edit this entry  
04
Apocalipopótese

Apocalipopótese

1969
×
★★½
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★½
Edit this entry  
03
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
½
Read the review Edit this entry