Sort by

Jarrett has logged 471 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Willow

Willow

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Daffy Duck and the Dinosaur

Daffy Duck and the Dinosaur

1939
×
Edit this entry  
25
Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

1979
×
Edit this entry  
25
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
Edit this entry  
25
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★
Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★
Edit this entry  
24
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
Edit this entry  
23
It Happened One Christmas

It Happened One Christmas

1977
×
Edit this entry  
23
Clarence

Clarence

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Pottersville

Pottersville

2017
×
½
Edit this entry  
22
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★½
Edit this entry  
22
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Gwilliam

Gwilliam

2015
×
Read prior review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ernest Borgnine on the Bus

Ernest Borgnine on the Bus

1997
×
Edit this entry  
17
The Galaxy Invader

The Galaxy Invader

1985
×
★★½
Edit this entry  
16
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry