Jaron has logged 53 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dig Two Graves

Dig Two Graves

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joshua: Teenager vs. Superpower

Joshua: Teenager vs. Superpower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blame!

Blame!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sahara

Sahara

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Youth

Youth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Courageous Heart of Irena Sendler

The Courageous Heart of Irena Sendler

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mars Generation

The Mars Generation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maggie

Maggie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buried

Buried

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Handsome: A Netflix Mystery Movie

Handsome: A Netflix Mystery Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss and Cry

Kiss and Cry

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry