• Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    Connor showed me I wasn't alone. Nobody is.

    Evan Hansen is an anxious teen (played by an adult) who writes a letter to himself for an assignment. After Connor Murphy, another student in Evan’s school passes away, Murphy’s family finds the note in his bag and thought that he was Evan’s friend. They try to connect with Evan and treat him as family. While Evan builds relationships with Connor’s family, Alana Beck builds a project dedicated to Connor’s memory and…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    Lately, I've been hearing this sound. Everywhere I go, like a tick, tick, tick...

    Happy New Year everyone! Here is the last film I watched in 2021.

    Songwriter Jonathan Larson is struggling and living in a cheap apartment in New York City. He is given the opportunity to write his own musical play and he has only one song left to write. He has a hard time writing the lyrics for it as he struggles with his relationships with his…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Peter, you're struggling to have everything you want while the world tries to make you choose.

    There will be spoilers in this review but to sum up my thoughts, I love this movie. It is my favorite of the year, but it is hard for me to talk about it without talking about specific scenes or reveals. The best way to see this movie is knowing as little as possible about the story. That said, here is the review:

    Spider-Man:…

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he?

    Merry Christmas fellow film lovers! Hopefully you are all having a good time with your family and friends or getting your much needed rest.

    A man who gives up on his dream helps the community is down on his luck. He struggles with his business and he is struggling with his family life. He attempts to commit suicide,…

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★★

    My flock, this will not be the war of heroes. Nations will slaughter each other, while we get rich. This is going to be fun.

    Taking place during World War II, the Duke of Oxford makes a vow to protect his son after the murder of his wife. As a pacifist, Orlando and his son recruit two household servants, Shola and Polly to form the Kingsman Agency, a group of spies dedicated to serve England. They learn that there is…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★

    Folks will pay good money just to make themselves feel better.

    A man named Stanton Carlisle walks into a carnival is hired as a carny. He explores the carnival and the other carnies that perform there and finds a woman he falls in love with, Zeena and Pete who are an older couple who plays tricks on the audience to read their minds and thoughts and a man who is caged up for being dangerous. Stan is soon taught by…

  • The Santa Clause

    The Santa Clause

    ★★★

    Quick Review:

    Just because you can't see something, doesn't mean it doesn't exist.

    Scott Calvin is an ordinary man who is just wants to connect with his son after he divorced with his wife. One night, he finds Santa Klaus on his house. Santa suddenly falls off his house and leaves his suit and reindeer behind. Calvin is forced to take on the position as Santa and deliver presents to all the nice kids. His son comes along for the…

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    We have loved these people since the day we arrived. When you love something, you protect it.

    Eternals takes place in present day in the MCU. It is about an immortal alien race that has been living among humans for centuries without interfering in their conflict. Their main enemy as they know are Deviants which can exterminate humanity and even kill the seemingly immortal Eternals. One Eternal, Sersi lives in London with another fellow Eternal Sprite as they try to…

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    We came, we saw, we kicked its ass!

    In New York City, a trio of scientists who hunts ghosts at a university look to create their own business after losing their jobs at the university. They struggle to find any business until a woman calls them about her experience in her own apartment where a fiery creature was in her fridge. After they catch their first ghost in a fancy place, they become huge and their business starts to bloom.…

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Dreams make good stories, but everything important happens when we're awake.

    Dune takes place far in the future: in the year of 10191. Based on the 1965 novel, the story follows the Atreides family where Paul, the noble of the family is suddenly put into war where he and his family fight in the dangerous planet called Arrakis. This deadly planet is the source for spices which is crucial for traveling in space. The emperor sets a plan in motion…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    Eddie, we should be out there snacking on bad guys! I am a predator! I need to be free.

    After the events of the first film, Eddie Brock is trying to regain his footing in his career of journalism while still dealing with Venom in his body. He interviews serial killer Cletus Kasady to get whereabouts to his victims bodies and to confirm his crimes. Kasady on the other hand is trying to reconnect with his childhood friend, Frances Barrison.…

  • Venom

    Venom

    ★★★

    Starting off the spooky season by rewatching this because I am going to see the sequel tomorrow. Venom is one of the few films that I find to be a train wreck from a narrative perspective, yet have a blast with. Tom Hardy’s performance is one of the most insane I have ever seen in a big budget film and I still wonder how he got himself into this. It rushes a lot of plot points and it never takes…