Jared has logged 180 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gallows

The Gallows

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Last Ounce of Courage

Last Ounce of Courage

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry