Sort by

Jared has logged 182 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Back to School

Back to School

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry