Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Mercy Black

Mercy Black

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Leatherface

Leatherface

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue's Big City Adventure

Blue's Big City Adventure

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Countdown

Countdown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Acorralado

Acorralado

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ice Age Adventures of Buck Wild

The Ice Age Adventures of Buck Wild

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Live by Night

Live by Night

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 3

Wonder Woman 3

×
Read the review Edit this entry  
26
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peacemaker

Peacemaker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peacemaker

Peacemaker

1990
×
½
Read the review Edit this entry