Sort by

CinemaJoe has logged 469 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Migration

Migration

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Poor Things

Poor Things

2023
×
Edit this entry  
17
Wonka

Wonka

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ferrari

Ferrari

2023
×
Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
Edit this entry  
08
Dickie Roberts: Former Child Star

Dickie Roberts: Former Child Star

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Book of Clarence

The Book of Clarence

2023
×
Edit this entry  
07
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candy Cane Lane

Candy Cane Lane

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night

Silent Night

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Big Fat Greek Wedding 3

My Big Fat Greek Wedding 3

2023
×
★½
Read the review Edit this entry