• Good For Nothing Blues

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★½

  • Blow-Up

    ★★½

  • Dark Shadows

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★

  • The Mormon

    ★★★½

  • De Palma

    ★★★★

  • Eternity and a Day

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Sans Soleil

    ★★★½

  • Nirvana the Band the Show

    ★★★★★

  • Crumb

    ★★★★½

  • Phantom of the Paradise

    ★★★

  • Wild Tales

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★