Sort by

James has logged 227 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Making of UNSOUND

The Making of UNSOUND

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Koko: A Red Dog Story

Koko: A Red Dog Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Knot Detective

Top Knot Detective

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gorilla Interrupted

Gorilla Interrupted

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
How Not to Make a Movie

How Not to Make a Movie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Edit this entry